Ödemli diş eti hassas ve kanamaya meyilli olup gebelikte sık rastlanılır. Hafif enfeksiyon diş eti ödemiyle birlikte olursa gingivit denir. Gebelik gingivitinde hormonal değişiklikler nedeniyle kan akımının artmasına bağlı olarak diş etleri daha duyarlı, hassas ve ödemli olması nedeniyle olur. Diş eti kanaması sık görülür.

Hormonal değişiklikler vücudun bakteriye karşı normal reaksiyonunu da değiştirmekte ve periodontal enfeksiyona neden olmakta. Böylece kolayca plak oluşmakta ve gebelik gingivitinin şiddeti artmakta.

Diş Eti Ödemi İçin Ne Yapmalı?

Gebelikte iyi diş bakımı önemli. Günde en az 2 kez fırçalamalı ve bir kez diş ipi kullanılmalı. Diş fırçası diş etinde hassasiyet oluşturmamak için yumuşak olmalı. Diş hekimine periyodik muayene gidilmeli ve temizlik yaptırılmalı.

Gingivit kontrol altına alınmazsa periodontit gelişir. Gebelikte oluşan periodontit erken doğum ihtimalini arttırır. Ağız hijyenine dikkat düzenli diş muayenesi problemleri ortadan kaldırmaya yeter.

Diş Eti Ödemi ve Ağız Hijyeninde Dikkat Edilecek Konular

  • Gebelikte en az bir kez diş muayenesi olun
  • Günlük tuzlu su ile gargara (1 fincana 1 çay kaşığı tuz)
  • Günde en az 2 kez yumuşak fırça ile fırçala
  • Sağlıklı beslenme

Gebelik sonrası dişetleri genellikle eski hallerine döner. Kanama ve hassasiyet azalır. Eğer azalmazsa hemen diş hekimine başvurulmalı.