hamilelikte dış görünümGebelikten önce vücudunuzu sevmeniz gebelikte oluşacak fiziksel ve duygusal değişikliklere uyum sağlamanıza yardımcı olur. Gebelikte vücudunuzu algılamanız nasıl göründüğünüze değil sizin nasıl hissettiğinize bağlıdır. Bu en önemli şeydir. Çünkü vücudunuzdaki fiziksel değişiklikleri kontrol etme şansınız yok. Bu değişikliklerin neden olduğunu bilmek vücudumuzdaki değişiklikleri anlamamıza yardımcı olacaktır.

Gebe olunca vücudunuzu sevin. Vücudunuzdaki değişiklikler bebeğiniz için gerekli olan değişiklikler olduğunu bilerek mutlu olmalısınız.

Vücudunuz Bebeğiniz İçin Ne Yapıyor?

Yumurta döllenip rahim içine yerleştikten (implantasyon) sonra bebeğinizin hayat destek sistemini oluşturan plasenta, kordon ve amniyotik kese oluşur. Plasenta sağlıklı bir gebe ve bebek oluşması için gerekli hormonları üretmeye başlar. Bu hormonlar memenizdeki süt vermek için gerekli değişiklikleri yaptığı gibi vücuttaki birçok değişiklikten de sorumludur.

Kan hacminiz artarak plasentayı destekler.

Metabolizmanız hızlanır. Daha fazla yeme ihtiyacı oluşur.

Uterus büyür. Amniyotik kese amniyotik sıvı ile dolar. Amniyotik sıvı bebeğinizi korur.

Doğum Sonrası

Doğum sonrası vücudunuz eski halini almak için kendini ayarlar. Bunun için vücudun zamana ihtiyacı vardır. Uterus 6 hafta içinde eski haline gelir ve beliniz incelir.

Egzersizde vücudunuzun eski haline dönmesine yardımcı olacaktır.