Muhtemelen her kadının farklı bir doğum hikayesi vardır. Sizin doğumunuzda size özel olacaktır. Ancak doğum başlamasını gösteren özel işaretler var.

Doğumun Başlamasının 6 İşareti

Bu işaretler doğumun birkaç gün yada haftada başlayacağını gösterir.

 1. Hafifleme: Tekrar nefes alınmaya başlanır. Bu bebeğin aşağıya düşüp pelvise girdiğini gösterir. Böylece diyafram daha aşağıya karına doğru gelebildiği için daha rahat nefes alınmaya başlanır. Mesaneye (idrar torbası) baskı artacağı için daha sık tuvalete gidilir.
 2. Nişan: Mukus tıkaç kaybı. Rahim ağzını koruyan mukus tıkaç genişlemeye bağlı olarak düşer. Nişandaki mukus tıkaç saydam, hafifçe pembe veya kanlı olabilir. Bazı kadınlar gebelikte akıntıdaki artıştan dolayı mukus tıkacın düşmesinin farkına bile varamayabilir.
 3. Su Gelmesi: Amniyon kesesi yırtılır. Kadınların sadece 10 da 1 inde belirgin su gelmesi olur. Bazen doğum başlamadan amniyon kesesi yırtılır ve su gelir. Mesaneye baskı arttığı için idrar bazen su gelmesi gibi algılanabilir. Bazen gelen sıvının idrar mı yoksa amniyon sıvısı mı olduğunu fark etmek zor olabilir.
  Amniyon sıvısı genellikle renksiz olup aniden gelir. Sıvı gelince kokusuz ve renksiz mi yoksa idrar renginde ve kokusunda mı olduğuna dikkat etmeli.Su gelince doktorunuzu aramalısınız
 4. İçi İçine Sığmama Enerji dolu olma. Çoğunlukla gebelik boyunca uyumak için zorlanılır. Bir gün sabah kalkınca kendinizi uzun süredir olmadığı kadar zinde hissedip birçok şey yapmak istenir. Dikkat edin doğum yaklaşmıştır.
 5. Efesman: Rahim ağzının incelmesi. Genellikle son ayda serviks gerilip incelir. Bunun anlamı rahmin alt bölgesinin doğuma hazır olduğudur. İncelen serviks açılmayı kolaylaştırır. Rahim ağzı muayenesi ile doktorunuz incelmeyi tespit eder. Unutmayın bu muayeneyi sadece doktorunuz yapabilir.
 6. Açılma: Rahim ağzının genişlemesi. Tam genişleme 10 cm dir. Genişlemeyi ölçme yine doktorunuz tarafından elle yapılan muayene ile tespit edilir.

Doğum Ağrıları

Düzenli uterus kasılmaları doğumun başladığının en belirgin özelliğidir. Ağrılar adet sancıları gibi, sırtta alt bölgede gelip giden ağrılardır. Başlangıçta 20-30 dakikada bir daha sonra 10-15 dakika ve en nihayetinde 3-5 dakikada bir olur.

Doğum Ağrısının Özellikleri

 • Düzenli
 • Tahmin edilebilir; zaman aralıkları eşit
 • Zaman geçtikçe ağrı araları daha sık
 • Zaman geçtikçe ağrı daha uzun
 • Zaman geçtikçe ağrı daha kuvvetli
 • Her ağrı sırtta hissedilip karının tamamına yayılır veya tersi şeklinde olur
 • Pozisyon değişikliği ile azalıp kaybolmaz
 • Su gelmesi ile birlikte olabilir
 • Elle muayenede silinme ve açılma tespit edilir