Gebelikte vitamin desteği birçok vitamin ve minerali kapsar. Folik asid, demir, kalsiyum gibi vitamin ve mineral ihtiyacı artar. Vitamin ve mineraller bebeğin büyümesi, gelişimi ve sağlıklı olması için gerekli. Sağlıklı bir gebelik ortamı yaratmak için gebelik öncesi egzersiz ve diyete başlanmalı.

Multivitaminlerin içerikleri çok fazla farklılık gösterebilmekte. Örneğin demir eksikliği anemisi olan demir içeriği fazla vitamin kullanmalı. Bebeğimiz için gerekli vitamin desteği yaparken uygun vitamin seçmek önemli.

Birçok vitamin yerine mümkün olan en az sayıda içeriği ihtiyaca cevap veren multivitamin kullanmak gebe için daha uygun olur. Size uygun multivitamin doktorunuzun ayarlaması önemli.

Sentetik vitaminler diyetle yetersiz alınan vitaminlere destek olur. Ancak bazı vitaminlerin yüksek doz alınmasının size ve bebeğe yan etkilerinin olabileceği unutulmamalı.

Yağda çözünebilen vitaminler vücutta depolanır. Gereğinden fazla alınırsa karaciğer ve vücut yağ dokusunda birikerek size ve bebeğinize zarar vermeye başlar.

Suda çözünebilen vitaminler ise yüksek dozda alındıklarında vücuttan atılırlar. Ancak yüksek doz sindirim sisteminde rahatsızlık oluşturabilir. Yağda çözünen vitaminler A,D,E,K. Suda çözünen vitaminler B ve C grubu vitaminler.